وبلاگ سرزمین دارو

ویتامین ب 6

اهمیت ویتامین ب 6
 • لنددارو سرزمین دارو داروخانه انلاین محصولات دارویی ارایشی و بهداشتی


  ویتامین ب 6 ویتامینی با اثراتی حیرت آور بر سلامتی!

  ویتامین ب 6 که با نام پیرودوکسین نیز شناخته می شود، یک ویتامین قابل حل در آب است که بدن برای انجام فعالیت های مختلف بدان نیاز دارد. وجود این ویتامین برای کارکرد:

  • پروتین های بدن،
  • متابولیسم چربی ها،
  • ساخت سلولهای قرمز خون،
  • و نورنهای انتقال دهنده به مغز

  بسیار ضروری و حیاتی است. بدن به تنهایی قادر به ساخت ویتامین ب 6 نیست!در نتیجه باید این ویتامین را از رژیم غذایی و مواد مصرفی تامین کند.

  متاسفانه افراد زیادی هستند در خطر فقدان این ویتامین قرار دارند. استفاده از ویتامین ب 6 برای انجام کارکردهای اصلی بدن حیاتی است و از بروز بیماری های مزمن جلوگیری به عمل می آورد. این ویتامین  خلقیات را بهبود می بخشد و افسردگی را از بین می برد!

  ویتامین ب 6 سبب ارتقای سلامت ذهن و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر می شود!

  ویتامین ب 6 نقش مهمی را در بهبود عملکرد مغز بازی می کند. این ویتامین از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری به عمل می آورد.

  البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که نتایج ضد و نقیضی در رابطه با این موضوع وجود دارد. از طرفی دیگر، ویتامین ب 6 وجود هوموسیستئین خون را کاهش می دهد و همین امر مانعی بزرگ در برابر بروز بیماری آلزایمر به شمار می رود.

  در یک مطالعه بر روی 156 فرد بزرگسال با سطوح بالای هوموسیستئین در خون و اختلال متوسط در فعالیت های شناختی مشخص گردید:« استفاده از ویتامین ب 6، ب 9، ب 12میزان هوموسییتین را کاهش می دهد و خطر آسیب به نواحی دیگر مغز را از بین می برد»

  با این وجود این امر هنوز مشخص نیست که آیا کاهش میزان هوموسیستئین باعث بهبود عملکرد مغز می شود و یا اختلال فعالیتهای شناختی را کند می کند.

  مطالعه ای بر روی 400 نفر با که به طور کم و متوسط به بیماری آلزایمر مبتلا بودند نشان داد که:«مصرف بالای  ویتامین ب 6 سطوح هوموسیستئین را کاهش می دهد؛اما در مقایسه با گروه کنترل زوال مغز را آهسته نمی کند.»

  علاوه بر آن، بررسی 19 مطالعه صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد:« که استفاده از مکمل ویتامین ب6 عملکرد مغز را بهبود نمی بخشد و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش نمی دهد.»

  با توجه بدان چه تاکنون گفته شد می توان اینگونه نتیجه گیری کرد وجود این ویتامین برای حفظ سلامت مغز موثر است! در صورتی که از فقدان ویتامین ب 6 رنج می برید این مکمل را در رژیم غذایی خود بگنجانید!

  بیماری کم خونی را با مصرف ویتامین ب 6 درمان کنید!

  بیماری کم خونی بیماری رایجی در بین افراد به ویژه بانوان است. با پیروی از رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی می توانید بر این بیماری غلبه کنید. در این میان، ویتامین ها نقش مهمی را در درمان بیماری ها بازی می کنند.

  ویتامین ب 6 به تولید هموگلوبین خون کمک می کنید.با توجه به نقش حیاتی این ویتامین در تولید هموگلوبین، این ویتامین از ابتلا به کم خونی جلوگیری به عمل می آورد و بیماری کم خونی را درمان میکند.

  همگلولین پروتینی است که اکسیژن مورد نیاز سلولهای بدن را تامین می کند. وقتی میزان هموگلوبین خون شما کم باشد، دیگر اکسیژن کافی به ارگان های بدن نمی رسد.

  همین امر سبب بروز بیماری کم خونی و در نتیجه ضعف و خستگی شما می شود. مطالعات صورت گرفته در این زمینه ارتباط میان سطوح پایین ویتامین ب 6 و بروز بیماری کم خونی نشان می دهند. مصرف این ویتامین در دوران بارداری اهمیت بیشتری زیادی پیدا می کند.

  کمبود ویتامین ب 6  در افراد سالم به ندرت رخ می دهد!

  مطالعه ای بر روی زنی 72 ساله که از بیماری کم خونی رنج می برد نشان داد تامین ویتامین ب 6 در بدن او، اثرات کم خونی را از بین برد.

  مطالعه دیگری نشان داد مصرف روزانه  75 میلی گرم از این ویتامین در دروان بارداری علایم ابتلا به بیماری کم خونی را در 56 درصد از زنانی که با مصرف مکمل آهن درمان نشدند، کاهش داد!

  با این وجود محققان اذعان می دارند برای درک و شناخت هر چه بیشتر این ویتامین نیاز به مطالعات گسترده تری در این زمینه است.

  ویتامین ب 6  به درمان نشانه های قاعدگی کمک می کند!

  ویتامین ب 6 به درمان نشانه های قاعدگی، پی.ام.اس یا سندروم پیش قاعدگی مانند اضطراب، افسردگی و بی قراری کمک می کند.

  محققان بر این عقیده هستند که این ویتامین نشانه های احساسی مرتبط با پی.ام.اس را به دلیل تنظیم هورمونهای انتقال دهنده عصبی بهبود می بخشد.

  مطالعه ای 3 ماهه بر روی 60 زن برای بررسی علایم پیش از قاعدگی نشان داد که:«مصرف روزانه 50 میلی گرم از ویتامین ب 6 علایم پیش از قاعدگی مانند اضطراب، افسردگی و بی قراری را تا 69 درصد کاهش می دهد»

  مطالعه دیگری  نشان می دهد مصرف روزانه 50 میلی گرم ویتامین ب 6 همراه با 200 میلی گرم منیزیم در هر روز علایم پیش از قاعدگی مانند موارد زیر را کاهش می دهد:

  • چرخش خلقیات
  • بی قراری ،
  • اضطراب

  این مطالعات بسیار امید بخش هستند اما در اندازه های محدود صورت گرفته اند. به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

  لنددارو سرزمین دارو داروخانه انلاین محصولات دارویی ارایشی و بهداشتی


  ویتامین ب 6 ویتامینی حیرت آور برای درمان تهوع در دوران بارداری!

  ویتامین ب 6 برای دهه های متمادی برای درمان حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع از این ویتامین برای درمان حالت تهوع صبح نیز استفاده می شود.

  محققان هنوز نمی داند که چرا ویتامین ب 6 به درمان این حالت درصبح کمک می کند. اما چیزی که پرواضح است این مطلب است که این ویتامین نقش بسیار حیاتی در تضمین سلامتی در دوران بارداری بازی می کند.

  مطالعات در این باره چه چیزی را نشان میدهند؟

  در این زمینه مطالعات متعددی صورت گرفته است. مطالعه ای بر روی 342 زن در 17 هفته اول بارداری نشان داد که:« استفاده روزانه 30 میلی گرم از ویتامین ب 6، به طور چشم گیری، احساس تهوع را در مقایسه با گروه کنترل کاهش داد.»

  مطالعه دیگری به مقایسه اثرات زنجبیل و ویتامین ب6  در کاهش حالت تهوع در 126 زن پرداخت. نتایج حاکی از آن بودند که مصرف 75 میلی گرم از این ویتامین در هر روز حالت استفراغ و تهوع را بهبود می بخشد.

  این مطالعات نشان می دهند که این ویتامین بر روی کاهش حالت تهوع اثر دارد. با این وجود، بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود نیز مشورت کنید.

  ویتامین ب 6 کلسترول خون را کاهش می دهد!

  کلسترول موجود در خون اگر از حد معمول بیشتر شود باعث تنگ شدن رگها و در نتیجه کاهش خون‌رسانی به قلب می‌شود.

  کلسترول بالا یکی از دلایل عمده بروز انواع بیماری های قلبی است. با رعایت رژیم غذایی و مصرف انواع ویتامین ها در کنار رعایت سبک زندگی سالم می توانید از بروز این بیماریها جلوگیری به عمل آورید.

  ویتامین ب 6 از گرفتگی عروق جلوگیری به عمل می آورد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.در نتیجه مصرف متعادل این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به حداقل می رساند.

  تحقیقات نشان داده اند افرادی که از فقدان ویتامین ب 6 در بدن رنج می برند دو برابر بیشتر از افرادی که از  فقدان این بیماری رنج نمی برند، در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی قرار دارند.

  این امر می تواند به دلیل نقش حیاتی این ویتامین  در کاهش سطوح هومو سیستین باشد که با بروز بیماری های قلبی مرتبط است.

  یک مطالعه در این زمینه نشان داد موشهایی که از کمبود ویتامین ب 6 رنج می برند دارای سطوح بالاتری از کلسترول هستند و همین امر خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

  مطالعات انسانی نیز نشان داده اند که این ویتامین نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی درد. مطالعه ای بر روی 158 نفری که دارای خواهر و یا برادری بودند که از بیماریهای قلبی رنج می بردند نشان داد:

  « دریافت روزانه 250 میلی گرم ویتامین ب 6 و 5 میلی گرم فولیک اسید در طی دوسال خطر بروز بیماری های قلبی را در افرادی که این بیماری ها را به صورت ارثی در خانواده داشتند،به طرز چشم گیری کاهش داد»

  با مصرف متعادل ویتامین ب 6  در رژیم غذایی سلامت خود را تضمین کنید!

  ویتامین ب 6  از بروز سرطان جلوگیری به عمل می آورد!

  استفاده مناسب از ویتامین b6 خطر ابتلا و پیشرفت انواع خاصی از بیماری سرطان را کاهش می دهد.دلیل اینکه این ویتامین می تواند از بروز سرطان جلوگیری به عمل آورد هنوز ناشناخته است!

   اما محققان بر این باور هستند که این امر به خاصیت ضد التهابی  ویتامین ب 6 مرتبط است.التهاب می تواند سبب بروز سرطان و شرایط مزمن دیگر در بدن شود.

  مطالعه دیگری نشان می دهد که مصرف میزان کافی از سطوح این ویتامین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

  در این مطالعه مشخص گردید: «افرادی که سطوح بالای  ویتامین ب 6 در خونشان وجود داشت، 50% کمتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به این نوع سرطان قرار داشتند. »

  تحقیقات بر روی این ویتامین و ارتباط آن با سرطان سینه نشان می دهد زنانی که از فقدان این ویتامین رنج نمی برند در خطر کمتر ابتلا به بیماری سرطان سینه به ویژه بعد از یائسگی قرار دارند.

  با این وجود مطالعات دیگر نتایج ضد نقیضی را نیز نشان می دهند. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد! ….


  مترجم: سارا رمضانی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  آواتار موبایل
  منوی اصلی x
  X